Jak hubnou jablka a jak hrušky?

Snažíte se zbavit přebytečných kilogramů a stále bez úspěchu? Možná je to proto, že nevíte, jaký jste typ. Abyste hubli správně a efektivně, je dobré si uvědomit, jaký typ vlastně jste a respektovali jej. 

Principiálně lze rozložení tuku v těle rozdělit na dva typy: typ jablka a typ hrušky.

Typ hrušky je charakteristický spíše pro ženy, u nichž se tuk ukládá především na bocích stehnech. Ukládání tuku kolem břicha, charakteristické spíše pro muže, se nazývá typem jablka.

Takzvaná pneumatika, neboli ukládání tuku v oblasti břicha a hrudníku, je pro zdraví mnohem větší nebezpečí než jeho ukládání okolo boků a stehen.

Rozložení tuku lze určit z obvodu pasu a boků, a to tak, že se obvod pasu vydělí obvodem boků. Ženy s hodnotou nižší než 0,84 jsou hodnoceny jako typ hruška, nad tuto hodnotu jako typ jablko. Pro muže je hraniční hodnota 1,0. Čím výše nad touto hodnotou, tím vyšší je riziko zdravotních komplikací.

Metr okolo hruškyHruška

Lidé, kteří mají postavu typu hruška, mají tendence k ukládání tuku především na stehnech a hýždích. Největší podíl přitom tvoří podkožní tuk.

Hrušky by měly do jídelníčku zařadit celozrnné pečivo, luštěniny, kuřecí a rybí maso. V jídelníčku samozřejmě nesmí chybět dostatek ovoce a zeleniny.

Zhubnout můžete díky aerobním aktivitám, při kterých budete trénovat spodní část těla – jako je třeba běh nebo jízda na kole. Takto cvičte třikrát týdně po dobu nejméně třiceti minut a dvakrát týdně k nim doplňte posilovací cvičení. V posilovně se pak zaměřte hlavně na horní část těla.

Jablko

Jablko má tendence k ukládání tuku ve střední části těla, to znamená, že nejvíce přibíráte na břiše, podbřišku a na spodní části zad. Dolní polovina těla bývá většinou štíhlá. Lidé s typem jablka by měli mít v jídelníčku víc zdravých tuků a zároveň míň sacharidů. Vhodné je zařadit do jídelníčku luštěniny, obiloviny a celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu.

Správné stravování by mělo doplnit aerobní cvičení – například plavání, běh nebo jízda na kole. Přispějete tak k posílení nohou a ke srovnání spodní a horní poloviny těla. K vytvarování postavy může také cvičení, které posiluje mimo jiné i střed těla – například pilates nebo powerjóga.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>