Pravidla diety

Rozhodli jste se zredukovat svou váhu, ale máte obavy, že během hubnutí selžete?

Jen odhodlání nestačí, důležitá je i silná vůle. Udržet si ji ale není tak těžké, jak se na první pohled zdá.

Stačí si jen nastavit pravidla, která budete dodržovat.

Denně si zapisujte, co jste přes den snědli a jaký pohyb jste ten den měli. Pokud vás přepadne trudomyslnost, podívejte se, jak pokračujete a připomeňte si, co vše jste již dokázali.

O svém hubnutí řekněte rodině a přátelům. Podpora je důležitá. Sdílejte s nimi úspěchy i pochyby. Pokud se nemáte komu svěřit, navštivte hubnoucí fóra. Tam si můžete vyměnit zkušenosti s mnoha dalšími spoluhubnoucími.

Nelpěte na své váze. Možná patříte k těm, kterých se váha bude ještě dlouho držet, ale na centimetrech budete ubývat. Přeměřte si svůj pas i boky a čas od času sledujte, co se s nimi děje. Hlavně si neustále připomínejte, že hubnete pro sebe a své zdraví. To, že se cítíte lépe a máte ze sebe dobrý pocit žádna váha nevyčíslí.

Když už vás přepadne chuť zhřešit, nenechte se vyvést z míry a buďte na to připraveni. Pro tyto případy mějte připravenou čerstvou zeleninu. Mrkev vaši chuť na sladké zažene stejně spolehlivě jako čokoládová tyčinka.

Mezi základní hubnoucí pravidla patří také to, že složení diety musí být pestré. Neopomíjejte na žádnou z živin: bílkoviny, sacharidy a tuky.

Pamatujte, že příjem a výdej energie musí být vyvážený a pokud chcete hubnout, musíte více energie vydávat než přijímat. Úbytek na váze má být postupný. Když jste na váze postupně přibírali měsíce a někdy i léta, je nevhodné, abyste se nadváhy zbavili během několika dní nebo týdnů. V rychlých změnách může vězet nejen jo-jo efekt, ale i mnohá zdravotní rizika.

Nedostatky obraťte ve svůj prospěch. Pokud vás pokoušejí různé neodolatelné chutě, přepadá vás lenost a letargie, uvědomte si, že v tom nejste sami a že stejné problémy má každý, kdo má stejný cíl jako vy. Buďte tedy na sebe pyšní, že to chcete zvládnout i přesto, že víte, co vše vás čeká.

Sandra Š.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>