Dělená strava podle Lenky Kořínkové

Lenka Holas Kořínková je vnímána především jako „holka z porcelánu“ podle známého českého filmu. V povědomí lidí je i její emigrace, porevoluční návrat, vydání úspěšných knih o „dietě“ (S.P.L.K. – Strava podle Lenky Kořínkové), její výstřední oblékání a také její fotografie z příkopu, které obletěly republiku na titulních stranách bulváru.

Její zájem o stravování pramení v jejím mládí, kdy trpěla bulimií.

O dělené stravě jsme již psali. Jedná o způsob stravování, při kterém v žádném případě nehladovíte, ale přesto hubnete. Dělená strava je u nás spojena právě se jménem známé herečky Lenky Kořínkové, která je její velkou propagátorkou. Dokonce přišla s vlastní metodou. Jaké jsou principy dělené stravy podle Lenky Kořínkové?

Potraviny Lenka Kořínková rozdělila na potraviny do několika skupin:

•          Kytičková: brambory, rýže, bezvaječné těstoviny, mouka, celozrnné pečivo, kukuřice, slaný popcorn, vločky (neslazené cukrem), müsli, všechny druhy obilovin, všechny druhy semínek, sója a sójové výrobky, čočka, hrách, fazole a ostatní luštěniny, kroupy, krupice, olivový olej, rostlinné tuky, droždí, glukóza, hroznový cukr, květový i lesní med, slad.

•          Zvířátková: všechny druhy masa, uzeniny, salámy, paštiky živočišného původu, drůbež, ryby, všechny druhy konzervovaných ryb, sýry do 45 % tuku, bílý jogurt, tvaroh a všechny neslazené výrobky z něho, mléko živočišné, vejce, oleje všeho druhu, máslo, sádlo.

•          Ovoce: čerstvé i sušené, bez přídavku cukru, kompoty bez cukru.

•          Zelenina: čerstvá, mražená i nakládaná, čerstvé houby, zelené fazolové lusky.

•          Neutrál: většina dochucovadel, koření všeho druhu, kečup, hořčice, kakao, lesní med, čaje (všechny druhy včetně ovocných), minerálky, fruktóza, sojová omáčka, olivy, oříšky (kromě burských), kokos a výrobky z něho. 

Ze všech skupin není možné kombinovat skupinu Kytičkovou se skupinou Zvířátkovou. Stejně tak by se nemělo kombinovat ovoce se zeleninou. Pokud si dáte něco z Kytičkové skupiny, můžete si k tomu dát buď ovoce, nebo zeleninu. Potraviny z Neutrální skupiny pak můžete kombinovat se vším.

U této diety ale třeba dávat si pozor na cukr. Zapovězeny by měly být burské oříšky a bílé pečivo.

 

Mohlo by se vám líbit...

2 komentářů

  1. Gabriela napsal:

    dobrý den, jak je to, prosím, s lesním medem? Uvádíte ho v Kytičkách i v Neutrálu, tak jsem krapet zmatená. Med používám poměrně často (hlavně do čaje), tak bych nerada dělala nějou zásadní chybu v dietě. Děkuji za odpověď

  2. ALENA RUZICKOVA napsal:

    Dobry den schanim prvni knihu Lenky Korinkove ,kde popisuje kytickovy a zviratkovy jidelnicek dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>