Bílkoviny – vaše tělo je potřebuje!

Bílkoviny jsou základním stavebním kamenem našeho těla – obsahují je všechny buňky a úplně největší podíl najdeme ve svalech. Proto musí tvořit podstatnou část vašeho jídelníčku. V jaké podobě vám nejvíc prospějí?

Není bílkovina jako bílkovina

Proteiny jsou buď živočišného, nebo rostlinného původu. Ty živočišné, které najdeme třeba v masu, mléčných výrobcích a vejcích, jsou sice nejvýživnější, ale zároveň nejzrádnější. Spolu s nimi totiž zároveň přijímáte i živočišné tuky a soli, což v přemíře může zadělat na budoucí kardiovaskulární onemocnění.

Rostlinné proteiny, na které jsou bohaté hlavně luštěniny, sója a v menší míře i rýže a obiloviny (hlavně celozrnné), si už můžete dopřávat ve větším množství. Optimální příjem je necelý gram na každý kilogram váhy. Nedostatek by vám, pokud nedržíte nějakou drastickou veganskou dietu, neměl hrozit, a to ani v případě, že nejíte maso – musíte ale bílkoviny přijímat z co nejpestřejší škály alternativních zdrojů. V opačném případě byste se mohla potýkat s chudokrevností, svalovou atrofií a slabou imunitou.

Jídlo je alchymie

Proces trávení bílkovin není úplně jednoduchý a pokud chcete svůj metabolismus trochu nakopnout, musíte přemýšlet, s čím bílkoviny na talíři kombinujete. Klasické spojení maso a příloha znamená spojení proteinů se sacharidy, což trávení zpomaluje. Lépe uděláte, když je budete konzumovat samotné nebo se zeleninou, a navíc podpoříte kyselé prostředí žaludku pár kapkami octa nebo citrónové šťávy. Naopak nápoje žádoucí kyselost narušují, takže je v průběhu jídla vynechejte.

Porce navíc

Jestli aktivně sportujete, vaše svaly si budou říkat o trochu větší dávku proteinů. V posilovně si proto klidně dejte proteinový nápoj nebo tyčinku, rozhodně se ale podobnými doplňky necpěte místo svačiny. Zadělali byste si na osteoporózu a nepříjemnosti s játry a ledvinami.

Martina Mlsná

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>