SMART hubnoucí plán

S cvičebními či tréninkovými plány se dnes v posilovně běžně setkáme, ovšem hubnoucí plány většinou skončí spíše v rovině našich vizí. Tak co si vypůjčit mnemotechnickou pomůcku od managerů a businessmanů a aplikovat ji na náš hubnoucí problém?

SMART znamená chytrý, proto se s tímto v současnosti módním slovem doslova roztrhl pytel, a nalezneme ho jako součást názvu u stovek firem. Jednotlivá písmenka coby mnemotechnická pomůcka dávají návod, jak by takový libovolný Smart plán měl vlastně vypadat.

Smart cíl má své zahraniční kořeny, ale pro účely užití v našich luzích a hájích si vystačíme i s českou adaptací. S by tedy znamenalo specifický ve smyslu konkrétní. Jinými slovy je třeba přesně definovat, čeho chceme dosáhnout, a proč. Například chci zhubnout, abych byla fit a cítila se dobře.

M můžeme vykládat jako měřitelný. Což znamená, že je třeba určit, jak budeme pozorovat úspěchy, v tomto případě nám měrnou jednotkou budou kila a měřitelem váha.

A vykládáme nejčastěji jako akceptovatelný, a také se jedná o klíčové písmenko, protože pokud se s daným cílem z nějakého důvodu neztotožníme, hubneme třeba kvůli nátlaku partnera, pak jen těžko budeme slavit úspěchy.

R znamená realistický. Jsme-li si jisti cílem i vůlí, ještě zbývá rozumně nahlédnout, zda jsou naše vytyčené mety realistické. K tomu nám ostatně dopomůže i písmenko T, které po vzoru anglického time (čas), vykládáme jako definovaný v čase, což doslova a do písmene znamená rozvrhnout si hubnutí do rozumných časových úseků.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>