Jak nepřibrat na nočních směnách

Většinou se píše, že chceme-li se udržet fit, nesmíme přes noc jíst. Nemálo lidí musí pracovat také přes noc. Jenže pracovat v noci a nejíst dost dobře nejde. Jak se tedy chovat a jak jíst, abychom nepřibírali? 

U člověka, který pracuje na směny a málo či nepravidelně spí, stoupá hladina látek, které zvyšují chuť k jídlu. Každý kdo pracuje na směny, by měl mít na paměti, že patří do rizikové skupiny.

jidlo na nocni smene

Najděte si čas na jídlo

Stravování na noční by tedy mělo být pravidelné, ale odlehčené. Ať je to jakkoli těžké, vyhýbejte se tučným a sladkým jídlům. Zejména v nočním zaměstnání platí doporučení jíst častěji a v menších dávkách. Nezapomínejte na dostatek nesladkých tekutin, omezte černou kávu.

Také na noční směně by si měl pracující udělat čas jak na jednu dvě menší svačinky, tak na větší jídlo. Svačinky by měly mít odlehčenou formu. Ideální je zvolit ovoce, ale také mléčné výrobky a celozrnné potraviny. U větších jídel je chodné zvolit třeba sendvič s krůtím či kuřecím masem a zeleninou.

Dopřejte tělu regeneraci

Po návratu domů se nasnídejte, dopřejte si chvíli nicnedělání a kvalitně se vyspěte. Spánku věnujte podle své potřeby 6 až 9 hodin. Spěte ve tmě, v tichu, v dobře vyvětrané místnosti. Je důležité organismus zregenerovat.

Po spánku se zdravě najezte a o volném čase se věnujte fyzické aktivitě.

Martina M.
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Bětka J. napsal:

    ja zase vsem radim, ze kdyz chcteji zhubnout meli by na nocni, ja uz jsem za pul roku zhubla pet kilo, coz je super

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>