Skupiny dělené stravy

O tom, že se vám díky dělené stravě podaří zhubnout není pochyb. Odborníci se však nemohou shodnout, v čem tkví její úspěch. Zda je to tím, že se nemíchají druhy těžce slučitelných potravin, či zda je to tím, že si tak upravíte jídelníček a snížíte příjem energie. Ať je to tak, či tak, hlavně že to funguje. Jak se dělí potraviny do skupin? 

Je důležité si předně uvědomit, že absolutní dělení potravin není možné, protože každá potravina obsahuje jak bílkoviny, tak sacharidy. Krásným příkladem jsou luštěniny, ty mají velké množství z obou složek a to je důvodem, proč jsou pro mnoho lidí těžce stravitelné.

Bílkovinné potraviny 

Bílkovinné potraviny vyžadují ke svému trávení kyselé prostředí. Jejich trávení probíhá v kyselém prostředí žaludku, kde se mísí s žaludečními šťávami. Doba trávení může trvat až 3 hodiny.

Dělená stravaPokud v jídle zkombinujeme bílkovinné a sacharidové potraviny, pak trávení probíhá špatně, protože se enzymy působí proti sobě. Proto býváme po jídle unavení.

Mezi bílkovinné potraviny patří maso, vejce, tofu a sýry do 50 % tuku. Nedoporučuje se vepřové maso. Ale jinak můžete jíst všechny druhy včetně ryb. Ryby můžete všechny, i ty tučnější, jen nejsou vhodné v uzené úpravě.

Pít můžete ovocné čaje a šťávy. Dobrá zpráva je, že ani alkohol není zapovězen. Dopřát si můžete šampaňské a suchá a polosuchá vína.

Konzumovat taky můžete takřka všechno ovoce, výjimku tvoří banány, jablka a hrušky. Zkrátka čím sladší, tím méně je vhodné.

Sacharidové potraviny

Trávení sacharidových potravin začíná již v ústech a poté pokračuje v zásaditém prostředí tenkého střeva. Průchod žaludkem je oproti bílkovinné stravě rychlejší.

Mezi sacharidové potraviny patří obiloviny, celozrnné výrobky – tedy chléb, těstoviny či krupice. Z ovoce a zeleniny jsou doporučené brambory, banány, jablka, hrušky, hroznové víno, datle a fíky.

Opět dobrá zpráva – můžete pít pivo. Jako sladidlo lze použít med či javorový sirup. Taková krupice s javorovým sirupem je opravdová dobrota.

Neutrální potraviny

Třetí skupinou jsou neutrální potraviny. Těmi jsou takzvané univerzální potraviny, které je možné konzumovat samostatně v rámci jednoho jídla, nebo v kombinaci s jednou z obou skupin. Patří sem hlavně zelenina a všemožné výhonky, klíčky a semena.

Do této skupiny se řadí i mléčné výrobky, ovšem ty zakysané, tedy kefír, podmáslí, tvaroh, sýry, olivy, avokádo, ořechy a houby. Pít můžete bylinkové čaje.

Zakázané potraviny

U dělené stravy jsou některé potraviny zapovězeny. Patří k nim všechny výrobky z bílé mouky, rýže. Instanční pokrmy, konzervy, umělá sladidla, ztužené tuky, majonéza, káva, černý čaj a vysokoprocentní alkohol.

Pozor si dávejte i na sůl, nevhodná je kuchyňská, solit byste měli solí mořskou, ovšem taky jen v malé míře.

 

 

Martina Mlsná

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>