Dukanova dieta

Dukanova dieta je založena na stravě bohaté na bílkoviny. Autorem této diety je francouzský expert na výživu Dr. Pierre Dukan. Dieta se po vydání Dukanovy knihy Neumím zhubnout stala trhákem především ve Francii a Anglii. Také si říkáte, že neumíte hubnout? Pak si přečtěte v čem dieta spočívá a zvažte, zda by nebyla vhodná i pro vás.

Ačkoli je dieta velice populární, její výsledky nejsou jednoznačné. Podle lékařů je nebezpečná a způsobuje jo-jo efekt. To může vést k chronickému onemocnění jako je diabetes 2. typu, hypertenze či kardiovaskulární problémy.

Dukanova dieta však zabírá na každého, protože funguje na jednoduchých principech.Je rozdělena do čtyř fází, ve kterých jsou přesně stanovena přísná pravidla a každé z nich vede k trvalému úbytku na váze.

4 fáze hubnutí 

V první fázi se konzumují čisté bílkoviny a tomu je nutné výrazně upravit svůj jídelníček. Patří k nim nejen mléčné výrobky jako je tvaroh, ale i libové telecí nebo hovězí maso, drůbež a  ryby. Maso se nesmí v žádném případě smažit, ale grilovat, vařit na vodě, páře nebo péct. Jestliže se rozhodnete jíst vajíčka, pak byste měli vědět, že budete-li jíst pouze vaječné bílky, můžete jich sníst, kolik jen chcete, ale rozhodnete-li se pro směs bílků a žloutků, jsou omezena na čtyři týdně. Tělo v krátké době shodí několik kil, ale nedojde k odbourání svalové hmoty. Trápit se nebudete dlouho. Délka první fáze závisí na hmotnosti, které se chcete zbavit. Do5 kgby první fáze měla trvat dva dny, od 5 do10 kg tři dny. Pokud chcete zhubnout20 kg, trvá fáze pět dní a pokud více než20 kg, vytrvejte alespoň sedm dní. Nikdy však nepřekračujte deset dní

Druhá fáze Dukanovy diety dovoluje přidat do jídelníčku zeleninu (rajčata, okurky, ředkvička, brokolice, pórek, mrkev apod. V této fázi střídáte po 5-7 dnech tuto bílkovino-zeleninovou dietu s čistě bílkovinnou dietou z první fáze a potrvá tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované hmotnosti.

Třetí fáze je z celé Dukanovy diety nejdůležitější. Pokud byste se v tuto chvíli vrátili ke svým původním stravovacím návykům, dojde k jo-jo efektu a shozená kila budou zpět. Do svého jídelníčku přidejte jedno ovoce denně (vyhýbejte se ale banánům, hroznovému vínu a třešním). Také přidejte dva krajíce celozrnného chleba a např.40 gsýru. Během týdne si můžete dvakrát dovolit jídlo obsahující škrob (těstoviny, rýži či brambory). Tato fáze potrvá za každé shozené kilo 10 dní. Pokud jste tedy shodili 5 kilo, třetí fáze diety potrvá 50 dní.

V poslední čtvrté fázi diety můžete v rozumném množství zahrnout do jídelníčku téměř všechno vaše oblíbené jídlo, ale jednou týdně je nutné dodržovat čistě bílkovinný den.

Během diety je velmi důležitý je pitný režim. Je nutné vypít alespoň2 litryvody denně.

Sandra Š.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>