Opatrně s náhradními sladidly

Metoda vynechání běžného cukru a nahrazení ho light výrobky je již poměrně známá. Ne vždy má však kýžené účinky a v extrémních případech nám hrozí i poškození zdraví. Tedy podle některých odborníků, kteří poukazují na škodlivé účinky aspartamu, sacharinu a podobných sladidel.

Základní problém spočívá už ve filosofii light výrobků, které se tváří jako bez cukru, tedy lepší pro dietu i zdravější životní styl, ale teprve po přečtení etikety se nestačíme divit, jaký to chemický koktejl se třeba v nápoji místo toho skrývá.

Přitom dnes už existují i přírodní náhražky běžného cukru, které nemají žádné vedlejší účinky a jsou pro naše tělo i hubnutí přínosnější, pocházejí z ovoce či některých bylin, a vedle sladké chuti obvykle mají i další prospěšné účinky.

Jako náhražka cukru od nepaměti proslul i med. Ten je sice vydatný, ale zase nám dodá potřebnou energii a snáze se nám pak bude hlídat váha v souvislosti s ostatním menu. Takže pokud už si chcete trochu osladit život, raději než po light výrobcích, na jejichž chuti varianta light podle marketingových mágů není znát, dopřejme si raději třeba müsli s medem.

A vrátíme-li se k tolik diskutovanému aspartamu, kdy jedna studie objeví jeho zákeřné účinky a druhá naopak zdraví prospěšné, vyplatí se minimálně hlídat jeho množství. Kdo si oblíbil některé minerální vody, které sice dokonale chutnají a jsou bez cukru, ale obsahují právě tuhle přísadu, neměl by je pít jako jediný nápoj dne, či na nich založit několikadenní pitný režim.

Ať už je to s účinky náhradních sladidel jakkoliv, shoda panuje minimálně v tom, že by se to s jejich množstvím nemělo přehánět. Takže pokud už si dáme nějaký nápoj s náhradními sladidly, je dobré ho v rámci pitného režimu zkombinovat ještě s něčím zcela bez přísad, třeba s obyčejnou vodou z kohoutku nebo s pramenitou vodou. A podobně to platí i u potravin.

ZP

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>