Jak začít cvičit ve fitness? Bez trenéra to půjde jen těžko

Možná jste to také zažili. Nadchli jste se pro cvičení, ale zájem nakonec vyprchal. Zejména na začátku roku, po svátcích, kdy se hojně konzumuje, si mnoho lidí předsevze, že začne chodit do fitness nebo že se bude věnovat nějakému sportu. Když je to do konce měsíce nezačne bavit nebo nevidí výsledky, nechají toho.

Statistiky ukazují, že až 90 % lidí, kteří si stanoví předsevzetí, odpadnou. Ke cvičení je potřeba si vytvořit návyk. Ten se však dostaví až po 3 až 6 měsících. Vydržet tak dlouhou dobu, není jednoduché.

Dopomoct k tomu, abyste setrvali a nepřidali se k zástupu těch, ktěří to vzdali, vám může kamarád, který se cvičení již nějaký ten čas věnuje a má na vás dobrý vliv. Anebo se ještě lépe svěřte do rukou odborníků, a sice do rukou fitness trenéra.

cviceni_trener

Co je to fitness? 

Když se řekne fitness, mnohdy si představíme běhací pás, činky a popřípadě prapodivné stroje. Fitness ale sdružuje mnohé aktivity, od cvičení na strojích, po skupinové cvičení typu kruhového tréninku, ale i jógy, pilates apod.

Jako fitness se zkrátka označují sportovní aktivity i celkový životní styl mající za cíl všeobecnou tělesnou kondici.

Cvičení vás musí bavit, vyberte si tak ten druh, který vám nejvíce vyhovuje. Nebojte se vyzkoušet i něco nového. Hlavně však pamatujte, že na cvičení se musíte těšit a ne se jím trestat.

Jak vybrat správného trenéra?

Začátečníkům se všeobecně nedoporučuje, aby začínali bez trenéra. V případě, že člověk nemá příliš zkušeností se sportem nebo sportoval před mnoha lety a popřípadě kily, jeho tělo vždy něco překvapí.

Trenérů je mnoho. Než se některému plně svěříte, je třeba ho vyzkoušet. Kvalita i znalosti trenérů se mohou velice lišit.

I když dáte na reference, nemusí to být zárukou, že vyberete správně. Každý má totiž jiná očekávání a jiný cíl. Některý z trenérů se specializuje na hubnutí, jiný třeba na nabrání svalové hmoty.

Při výběru se zajímejte o jeho dosažené vzdělání, jaké má zkušenosti a zda se vzdělává průběžně. To je totiž velice důležité. Lidské tělo se neustále vyvíjí a vyvíjí se i styly a výuky cvičení.

Trenéra je nutné vyzkoušet, objednejte se na jednu hodinu. Uvidíte, zda si sednete jak lidsky, tak přístupem a očekáváním.

Motivace, strava, relaxace

Než se pustíte do cvičení, uvědomte si, co je vaším cílem. Jedině tak získáte motivaci, bez které to nelze. Dlouhodobé cvičení totiž nemusí být vždy úplná legrace, připravte se na to, že to bude bolet a že počáteční nadšení na chvíli vyprchá. V ten moment je dobré mít okolo sebe lidi, kteří vás podpoří. Jedním z nich může být právě trenér.

U cvičení je neméně důležité stravování. Rozhodně se nedoporučuje hladovění. Jezte pravidelně, menší porce a do jídelníčku zařaďte hodně ovoce, zeleniny a ořechů.

Také relaxace je nedílnou součástí cvičení. Intenzivní spánek, stejně jako procházky na čerstvém vzduchu jsou velmi důležité, aby si tělo odpočinulo a abyste si fitness neznechutili.

 

Sandra Š.
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>