Jak správně cvičit ve vyšším věku

Ani vyšší věk by se neměl stát překážkou pro cvičení. Jinak ale musí cvičit lidé ve čtyřiceti a jinak v šedesáti. Ideální je svěřit se alespoň pro začátek do rukou osobního trenéra, který vám na míru doporučí ty správné cviky. Pokud si na cvičení chcete vystačit sami, udělejte si představu o vhodném cvičení vzhledem k vašemu věku pomocí doporučení níže.

Jak cvičit ve čtyřiceti? 

U čtyřicátníků se objevují hormonální změny. Metabolismus se zpomaluje a zvyšuje se tuková zásoba a podíl netukové složky. Důležité je silové cvičení.

Doporučuje se provozovat 3x týdně šedesátiminutové silové cvičení se zaměřením na partie jako stehna, hýždě a posilování střední částí těla. A toto silové cvičení kombinovat s pětačtyřiceti minutami kardio cvičení nejlépe 4 – 5 x týdně. Jako kardio cvičení se počítá jízda na kole či třeba rychlá chůze. Stejně důležitý je ale i den naprostého odpočinku.

Jak cvičit v padesáti?

Padesátníci jsou ohroženi oslabováním držení těla a přibýváním kil zejména ve střední části těla. Netuková složka v těle se ztrácí.

Změnám těla je třeba uzpůsobit typ a délku cvičení. Dobré je věnovat se 20 až 40 minut kardio cvičení nejméně 4x týdně. Vhodné je kombinovat jízdu na kole, rychlou chůzi a plavání. K tomu je namístě věnovat se asi 2x týdně posilování, stačí ale třicet minut. Posilování vždy propojte s protahováním, které je důležité stejně jako cvičení samotné.

Jako cvičení se v tomto věku doporučuje jóga, tai chi či pilates.

Jak cvičit v šedesáti? 

Šedesátníci mohou pozorovat horší držení těla, problémy s klouby a bolesti zad. Zároveň je obvyklé zhoršení rovnováhy.

Pokud to zdraví dovoluje, je vhodné provozovat zhruba 3x týdně mírné kardio cvičení v kombinaci se silovým cvičení – půl hodina bohatě stačí. Posilujte jen lehkou váhou a pomalejšími pohyby. U cvičení se vyvarovat zátěži kloubů, a proto je velmi vhodná jízda na kole a plavání a balanční cvičení.

Spíše než cvičení je důležité se udržovat aktivní v každodenních aktivitách, jako je chůze do schodů, zahradničení, uklízení apod.

Jak se udržujete v kondici Vy?

Sandra Š.
foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>