Jak zhubnout doma

Jak zhubnout doma – téma, které je zejména v době karantény více než aktuální. Doma ale býváme i jindy, když se učíme, když jsme doma s dítětem, když jsme nemocní, když venku není moc hezky. Ať je důvod jakýkoli, nikdy to není omluva proto, že bychom měli polevit a jíst nezřízeně na co zrovna přijdeme. Jak tedy na domácí hubnutí?

Využijte čas k vaření a pečení

Zatímco ve škole nebo v práci se často odbudeme nějakým tou rychlovkou v podobě vlašáku s rohlíkem nebo bagetou z trafiky, doma pro takovéto chování důvod nemáme. Doma si můžeme uvařit. Nejlépe z čerstvých surovin. A to i když nejsme zrovna extra kuchtíci. Využijte čas, který máte například místo cest za prací a projděte si internet. Ten je plný inspirací a návodů, jak vařit zdravě, chutně a mnohdy i velmi levně. Zaměřte se na jídla, která máte rádi, ale která jsou zároveň zdravá. Zajímat by vás měly především polévky, saláty, klidně i ty s masem a nějakým přelivem, či třeba pomazánky bez majonéz.

mama dcera_domaci peceni

Volný čas v kuchyni ale rozhodně nevěnujte pečení čerstvých rohlíků z kynutého pečiva nebo buchet! Místo toho se naučte chléb se semínky nebo třeba vícezrenné rohlíky.

Udělejte si čas na jídlo 

To se snadněji řekne, než udělá, ale opravdu. Ráno vstaňte o 15 minut dřív a deset minut věnujte snídani. U oběda a večeře nesledujte ani mobil, ani televizi a soustřeďte se jídlo. Dejte tělu příležitost uvědomit, že jí. Bude vám více chutnat a tělo bude lépe trávit. Jezte pětkrát denně. I když nemáte moc pohybu a trávíte čas převážně či jen doma, jezte často. Tělo pak nebude mít důvod pro vytváření zásob a vše zpracuje. Navíc nikde není psáno, že na svačinu musíte mít zbytky kuřete s rohlíkem. Bohatě postačí, když si dopoledne dáte ke svačině kousek ovoce a odpoledne třeba hrst ořechů.

jezeni u televize

A co večerní mlsání?

Také milujete večery, kdy si sednete k televizi s miskou něčeho křupavého a jíte tak dlouho, dokud nic nezbude? Než tento zvyk odbouráte úplně, nakrájete si do misky mrkev nebo řapíkatý celer. Mozek křupáním ošidíte a přivyknete zdravým chutím.

Cvičte s vlastní váhou

Analytici si mohou vypracovat přesný cvičební plán, volnomšlenkáři se spokojí s vhodnou chvílí. Ať patříte tam či tam, cvičte i doma! Ráno se po vzoru všech zvířecích druhů protáhněte. Zacvičte si pozdrav slunce, pět tibetaňů nebo se protáhněte podle své vlastní představivosti. Narovnáte si záda, postoj těla a rozproudíte krev. K tomu si čtyřikrát do týdne dejte více do těla. Že nemáte doma rotoped či činky vůbec nevadí. Bohatě stačí zacvičit si s vlastní váhou. Kliky, dřepy, prkno, skok přes švihadlo, jógové pozice zvládne kdokoli a kdykoli. Pokud by vám nějaká ta pomůcka ke cvičení přece jen chyběla, zapojte představivost – židle, ručník, míč nebo lahev s vodou ke cvičení hravě poslouží.

Pijte zdravě 

Příjem cukru můžete snížit i tím, že začnete pít zdravě. Zvyk je sice železná košile, ale dá se změnit. Ochutnejte čaj či kávu bez cukru. Barevné šťávy a energetické drinky vyřaďte úplně a naučte se pít vodu, čistou, s citronem, lístky máty nebo třeba okurkovou štávou…

Jak vám domácí hubnutí jde? Trpíte nebo si to užíváte?

Sandra Špačková
foto: pexels.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>