Jak má vypadat zdravá snídaně?

Říká se, že den začíná snídaní. Měli bychom se proto zaměřit na to, co snídáme a jak můžeme náš den nastartovat ještě lépe a zdravěji. Energii bychom měli začít doplňovat zejména na začátku dne, kdy je náš výdej nejvyšší. Naopak večer bychom měli být střídmí a mírnit přísun všech kalorií. Většina lidí však dělá pravý opak a místo dobré snídaně si dopřává těžkou večeři. Povíme si tedy, jak by měla naše zdravá snídaně vypadat.

Energie na celý den

Chceme-li začít zdravě jíst, měli bychom si uvědomit, co naše tělo opravdu potřebuje. Jelikož budeme po celé dopoledne vydávat velké množství energie, potřebujeme toto množství energie tělu dodat. Je proto velmi důležitě, abychom snídali jídlo bohaté na polysacharidy, které se nám budou postupně rozkládat několik hodin a tím nám stále dodávat určité množství energie.

Polysacharidy můžeme najít například v celozrnném pečivu a výrobcích z obilovin.  Úplně nejvíce polysacharidů můžeme získat, budeme-li jíst přímo kukuřičné nebo obilné vločky. Máme mnoho druhů vloček a cereálií.

Velmi oblíbenou, a také nevhodnou, formou jsou slazené cereálie, které jsou plné jednoduchých cukrů. Měli bychom se raději zaměřit na müsli, které můžeme kombinovat s ovocem, ať už čerstvým nebo sušeným, nebo jej můžeme jíst k jogurtu, který bude zároveň dobrým zdrojem bílkovin.

Vyhnout bychom se však měli cukrům jednoduchým, které nám energii dodávají nárazově a budeme-li je konzumovat ve velkém množství, začnou se nám postupně ukládat ve formě tuku. To však neznamená, že bychom je měli ze své stravy vyřadit úplně. Můžeme je však získat prostřednictvím ovoce. Připravíme-li si na snídani nakrájené jablko a pomeranče, můžeme si jej vzít například k celozrnnému pečivu s kvalitním sýrem. Je také důležité dávat si pozor na kvalitu potravin, které konzumujeme. Pokud opravdu chceme jíst opravdu zdravě, měli bychom jíst zejména kvalitní sýry a šunky s velkým obsahem masa.

Káva nebo čaj

Mnoho lidí si rádo dá na snídani kávu, která je nastartuje. Málokdo si však uvědomuje, jaký má přesně káva účinek a co s naším tělem dělá.

Kofein je zajisté velmi dobrý pomocník zejména ve chvílích, kdy jsme unavení a potřebujeme moci plně pracovat. Dodávat jej tělu hned po probuzení však není příliš vhodné. Jeho nejžádanějším účinkem je rychlé nabuzení energie v těle, díky čemuž se již za pár chvil cítíme plni energie a můžeme dál fungovat. Až tato energie dosáhne svého vrcholu, dojde k prudkému pádu, tak že se začneme cítit ještě více unavení a vysílení.

Z tohoto důvodu je lepší ráno pít čaj, který může mít stejně dobré účinky jako káva, ale v konečném účinku nám tolik neuškodí. Uvaříme-li si například silný mátový čaj, můžeme si být jisti, že nám dodá stejně energie, jako šálek kávy. Zároveň si jím ale pročistíme tělo a dobře jej nastartujeme do nového dne.

autor: Michal Hromek
foto: picjumbo.com

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Klára N. napsal:

    To s tím kafem by mě nenapadlo. Zkusím teď snídat s čajem a jsem zvědavá, jestli se bez kafe proberu. :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>