Jak zhubnout bez sportu

Ačkoli je sport při hubnutí nesmírně užitečný, není bohužel pro každého. Pokud je to právě váš případ, vězte, že i přesto zhubnout můžete. Základem úspěšnosti je pochopení, že pokud chcete zhubnout, musíte spotřebovat více energie, než kolik přijmete. To je fakt, na kterém se mimořádně shodnou všichni odborníci na výživu.

Sport může být při hubnutí velmi užitečný, protože v závislosti na druhu sportu a jeho intenzitě spálíte spoustu kalorií, které jinak musíte ušetřit jinde. Díky sportu je také snazší kompenzovat jeden nebo dva kalorické hříchy. Navíc sport tonizuje tělo a dodává dobrou náladu. Pro ty, kteří nesportují, však máme dobrou zprávu: hubnutí funguje i bez sportu.

hubnuti

Čtyři pravidla, která jsou důležitá při hubnutí bez cvičení

Pokud chcete zhubnout bez cvičení, musíte především jíst zdravou stravu s nízkokalorickými potravinami. K těm patří především zelenina. Ať už jde o brokolici, okurky, rajčata nebo dýni: zelenina obsahuje hodně vody a málo kalorií, a proto ji můžete jíst kdykoli, ráno či večer.

Zároveň byste měli dbát na to, abyste měli dostatek spánku. Nejedna studie ukázala, že příliš málo spánku zvyšuje hladinu inzulínu, a to může vést k zastavení úbytku váhy, ba naopak k přibírání na váze. Neodpočatí lidé mají tendenci jíst více, aby doplnili energii jinde.

Kromě spánku by se nesportovci měli vyvarovat stresu. Stres způsobuje, že tělo produkuje kortizol, který brání odbourávání tuků. A to je nežádnoucí.

Sport jako takový pěstovat nemusíte, ale úplně bez pohybu to nepůjde. Do svého denního režimu zkuste zařadit co nejvíce pohybu. Pro začátek zkuste úplně normální chůzi. Zkuste jít příště na nákup pěšky, nebo s dětmi na hřiště, nebo se projděte cestou z práce (pomůže vám to i odbourat stres a přijít na jiné myšenky). Alespoň nějaký pohyb je důležitý proto, že stejně aktivuje kardiovaskulární systém a metabolismus, což vede ke spotřebě kalorií, a to je oč při hubnutí běží.

Tipy, jak zhubnout bez cvičení

  • Jezte hlavně potraviny s nízkou kalorickou hodnotou a vysokým obsahem bílkovin. Vybírejte si hodně zeleniny a ovoce, libové maso, vejce, tofu, netučné mléčné výrobky či jejich náhražky, ryby a luštěniny.
  • Chcete-li úspěšně zhubnout, mělo by být jídlo vždy složeno takto: 50 % zeleniny nebo ovoce, 25 % bílkovin a 25 % sacharidů. Pokud se tohoto pravidla budete držet a naplníte si takto talíř, brzy uvidíte první výsledky.
  • Jezte ideálně tři hlavní jídla. V případě potřeby si mezi jídly můžete dát kaloricky nenáročné svačinky, například dopoledne ovoce a odpoledne zeleninové tyčinky.
  • Sladkosti nejsou zapovězeny. Záleží však na množství. Naplánujte si, že budete pravidelně jíst malé množství sladkostí, např. pět gumových medvídků. Nebo že si dáte v neděli jeden zákusek.
  • Pijte hodně vody, abyste podpořili svůj metabolismus.
  • Spěte alespoň 8 hodin denně.

-VE-
foto: Michal Jarmoluk, pixabay

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>