Jak zhubnout a vyhnout se následnému jo-jo efektu?

Hubnutí bylo vždy doménou převážně žen. Dnes je však už vše jinak a redukci váhy řeší čím dál víc i muži. Ať už hubne žena či muž, vždy jde o citlivé téma. Zaručených postupů, diet a rad jak zhubnout je nepřeberné množství. Většina z nich funguje ale jen krátkodobě a jakmile je člověk přestane dodržovat, ručička váhy jde nekompromisně opět nahoru. Jak zhubnout jednou provždy a vyhnout se jo-jo efektu? Zkuste to zdravě.

hubnuti

Nadváha a zdravotní komplikace

Čísla jsou neúprosná, 68% můžu a 72% žen v České republice bojuje s nadváhou. Nadváha je nejen estetický problém, ale hlavně zdravotní. Nadbytečná kila se mohou negativně podepsat na našem zdraví. Někdy dokonce nenávratně. Kardiovaskulární choroby mohou vyústit do tak fatálních konců, jako je infarkt či mrtvice. Nadváha má však negativní dopad nejen na kardiovaskulární systém. Může způsobovat také diabetes mellitus 2. typu, poruchy pohybového aparátu a v krajních případech i některé druhy rakoviny.

Mezi hlavní faktory ovlivňující úbytek váhy patří samozřejmě způsob stravování, resp. redukční dieta, a pohyb. Vliv na něj však má i stres, míra a kvalita spánku a eventuální jiné zdravotní potíže.

Redukční dieta bez hladovění

Když se řekne redukční dieta, většina z nás si představí nepříjemné hladovění. Existuje obrovská spousta diet, které slibují zaručeně rychlý úbytek váhy. Pokud máte silnou vůli a vydržíte ji až do konce, opravdu se vám může podařit zhubnout. Jakmile však začnete jíst zase normálně, kila jdou okamžitě nahoru.

Dietní jídelníček by však rozhodně neměl vést k hladovění. Naopak by měl být pestrý a vyvážený. Při redukci váhy by člověk měl přijímat živiny v poměru 30% bílkovin, 40% sacharidů a 30% tuků. Jíst byste měli často, min. 5x denně. Avšak malé porce. Dietní jídla by měla sestávat z kvalitních a čerstvých potravin. Jídelníček na hubnutí v ideálním případě obsahuje netučná masa, jako je kuřecí, králičí, hovězí, krůtí a ryby. Vepřové maso bývá tučné, proto se mu raději vyhněte. Dále zařaďte zeleninu, celozrnné pečivo, netučné mléčné výrobky, šmakouna, sójové maso a mléko. Nezapomínejte také na kvalitní tuky v podobě ořechů a semen. S ovocem a luštěninami opatrně.

Hýbejte se

I když je při hubnutí ze všeho nejvíc důležitý správný jídelníček, bez pohybu to jde těžko a pomalu. Je velmi důležitý, proto byste ho měli do svého hubnoucího plánu zařadit. Při správném pohybu vaše tělo spaluje tuky. Navíc se při něm vytváří svaly, které nejen tvarují postavu, ale také zrychlují metabolismus. Při pohybu se v těle vyplavují endorfiny, díky čemu se budete cítit skvěle.

Ideální cvičení na hubnutí představuje některá z aerobních aktivit, jako je např. běhání, plavání, aerobik, in-line bruslení atd. Zařadit byste ale měli také posilování vedoucí ke tvorbě svalové hmoty a zahrnující efektivní cviky na hubnutí. Některé z nás trápí jen určité partie, např. břicho. V takovém případě však hubnutí břicha nepředstavují jen cviky na břicho, musíte cvičit komplexně.

hubnuti_2

Jak si pomoct?

Existuje řada doplňků, které pomáhají nejen při redukci váhy, ale i při jejím udržování. Některé jsou ve formě tabletek, lidově řečeno, jde o prášky na hubnutí. Tím nejznámějším je chróm. Jiné můžeme zapojit přímo do jídelníčku jako plnohodnotné jídlo. V takovém případě může jít např. o koktejly na hubnutí. Ty jsou velmi oblíbené při proteinové dietě, protože obsahují velké množství proteinů.

Netrapte se drastickými dietami, raději vsaďte na pestrou a vyváženou stravu okořeněnou o pravidelný pohyb. Přechod z redukční fáze do té udržovací nebude vůbec složitý a vy se tak nemusíte bát, že ztracená kila získáte zpět.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>