Jak po porodu zhubnout?

Už jste z porodnice několik týdnů doma a přesto, že jste v porodnici pár kil nechala, stále si připadáte jako koule a džíny, které jste nosila ještě vloni pořád nedopnete? Jak máte správně zhubnout, abyste neuškodila dítěti?

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že je normální, že všechna kila nenecháte v porodnici, je to proto, že tělo potřebuje dostatek energie pro kojení. Nejlépe je začít s shazováním přebytečných kil alespoň na konec druhého měsíce po porodu.

Příliš rychlé hubnutí je pro vás i dítě nezdravé. Při náhlém úbytku váhy by totiž mohlo dojít k narušení tvorby mléka.

Jak tedy pozvolna zhubnout?

Kojte

Pokud je to aspoň trochu možné, kojte. Kojení je totiž energeticky náročné. U plně kojeného miminka je při kojení spotřebováno asi 2200-3000 kJ za den, což podle studií znamená průměrný úbytek 0,8 kg měsíčně.

Jen s kojením si ale nevystačíte. Jako je tomu u běžného zdravého hubnutí, měla byste se také řídit běžnými hubnoucími zásadami, jako je jíst menší dávky, ale o to častěji a co možná nejpestřeji.

Jezte správně

Aby bylo hubnutí příjemné a zdravé, doporučuje se shodit 1 – 2 kila měsíčně. Jídelníček by měl obsahovat dostatečný příjem vitaminů a minerálů. Vaše strava by měla být pestrá a vyvážená a vhodné je konzumovat alespoň 3 porce obilovin (ve formě pečiva a příloh) , 3 porce zeleniny, 2 porce ovoce, 3 porce mléčných výrobků a 1 porce masa. Dbejte na přiměřené množství. Před jídlem vypijte sklenici vody, pak toho spořádáte méně. Pozor na zeleninu, během kojení budete mít problém s nadýmáním, a proto se doporučuje nejprve začít s mrkví, salátem, okurkou a postupně přidávat i další druhy.

Velice důležité je dodržovat pitný režim. Kofein také není při kojení moc vhodný.

Martina Mlsná

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>