Celulitidou trpí daleko více ženy než muži. Muži sice rádi říkají, že nemají celulitidu, protože je hnusná, ve skutečnosti je to ale trochu jinak. Ženy totiž mají jinak uspořádaná vlákna kolem tukových buněk, a to tak, aby se mohla kůže v případě potřeby snáze roztáhnout. Bohužel se kůže rozpíná, i když nejde zrovna o mateřství.
Jak s celulitidou bojovat?
Tukové buňky žen mají kulovitý tvar a při jejich zvětšování se tlačí směrem vzhůru, roztahují se, naplní se škodlivými látkami (toxiny) a usadí se v podkoží.
Celulitida tedy zdaleka není jen kosmetický problém. Jedná se o hormonální a metabolický problém, druh endokrinologického onemocnění, při němž vázne odtok lymfy.
Problém celulitidy není způsobený jen nadbytkem tuku z nedostatku pohybu. Celulitidou trpí i štíhlé ženy. Velkou roli hraje genetika, metabolismus a celkový způsob života. Jako tvůrce je možné označit také stres (způsobuje totiž zažívací problémy, v těle se tak vytvářejí odpadní látky, které se pak hromadí v podkoží)). A někteří odborníci se shodují, že svou vinu nese i hormonální antikoncepce.
Jak odstranit celulitidu?
Odstranit takzvanou pomerančovou kůži nelze ze dne na den. Odstraňování celulitidy zahrnuje komplexní opatření zahrnující změnu celého životního stylu. Mezi ty nejdůležitější věci pak patří pohyb.
pohyb
Ideální je aerobní pohyb (chůze, jízda na kole, běh…) v kombinaci s prokrvením problémových partií, díky čemuž dochází ke zvýšení odvodu krve a tukové tkáně ze svalů. Ne příliš vhodné jsou silové sporty jako intenzivní posilování nebo squash.
masáže
Pohyb by měly doplnit masáže míst postižených celulitidou, a to především před a po cvičení. Využít můžete masážní hlavice ve sprše nebo různé mechanické pomůcky.
Doporučuje se i péče terapeuta či maséra, který speciálními hmaty a cviky odstraní svalové blokády bránící toku lymfy. Pomoct může i přístrojová lymfodrenáž. Ta je vhodná ale jen tehdy, když netrpíte žádnými zdravotními potížemi.
jídelníček
Klíčem k úspěchu je kromě pohybu jídelníček, který by měl obsahovat co největší množství zeleniny, obilovin, luštěnin a ovoce.
Také je dobré povzbudit metabolismus, a to tak, že budete pít hodně vody a čaje a méně solit. Sůl je sice potřebná, ale zadržuje vodu v těle, což je nežádoucí. Ten povzbudíte i tím, že budete více pít a méně solit – sůl totiž zadržuje vodu v těle.
stres
Pokud váš život doprovází stres, je třeba na něm zapracovat. Zmírnění stresu je dlouhodobým cílem, stejně jako zdravější stravování a více správného pohybu. Nemusíte chtít zvládnout všechno najednou, to konečně ani není v lidských silách. Raději si stanovte pozvolný plán, a za měsíc či dva uvidíte, jaké se dostaví výsledky.
Sandra Špačková
foto: picjumbo.com
Musím říci, že je to úleva konečně najít informace jak to tedy je.