Hubnutí po šedesátce

Rozhodli jste se zbavit se přebytečných kilogramů a zajistit si do budoucích let lepší kondici, ale jste již v pokročilém věku a tak nevíte jak na to?

Ze všeho nejdříve je třeba si uvědomit, proč vlastně chcete zhubnout.  Pokud je důvodem celkové zlepšení zdravotního stavu, tak má hubnutí smysl. I kdybyste se rozhodli zredukovat svou váhu jen o 2-5 kilogramů, má to velký význam.

hubnuti po sedesatce

Většinou ale chtěli lidé v tomto věku ovlivnit svůj  kardiovaskulární systém, jehož onemocnění a rizika rostou s rostoucí hmotností. Rizikovými faktory srdečně cévních onemocnění jsou například kouření, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita a malá fyzická zdatnost.

U lidí po šedesátce pak nejlépe zlepšuje kardiovaskulární mortalitu zvýšení fyzické zdatnosti. A zvýšení fyzické zdatnosti lze dosáhnout jedině pravidelnou pohybovou aktivitou, pak ovlivní vysoký krevní tlak, tak cukrovku ale i hladinu cholesterolu v krvi.

Hubnutí v pokročilém věku neberte na lehkou váhu

Abyste hubnuli správně, zdravě a efektivně, je třeba držet se určitých pravidel. Protože už vám není dvacet, nelze hubnutí brát na lehkou váhu a pouštět se do často drastických diet.

V ideálním případě byste měli své hubnoucí úmysly a návrh diety zkonzultovat se svým lékařem. Ten vám doporučí, co je pro vás vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu vhodné a jak se správně u hubnutí hýbat.

Ano, i ve vašem věku, je třeba hubnutí podpořit fyzickou aktivitou. Pokud to vaše klouby dovolí, je nejvhodnějším a nepřirozenějším pohybem chůze. Pokud trpíte bolestmi kloubů, nebo počasí procházkám příliš nepře, je velmi vhodná i jízda na rotopedu.

Základním pravidlem bývá mít pestrou a vyváženou stravu a jíst pravidelně asi 5krát denně menší porce.

Nebojte, že by se doktoři vašim úmyslům vysmáli. Naopak, každý lékař ocení, když o sebe chcete pečovat i v pokročilém věku.

Díky redukci své váhy se zbavíte nejen nechtěných kil, ale nabudete novou energii, která bude do dalších let potřeba.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Anna napsal:

    Já v 67 letech už rok hubnu, konečně se půodařilo. Po přechodu jsem plíživě nabyla 20 kg (z 55 na 75), už mám dole 8 kg, začínám se zase sobě podobat, ale ze všech stran slyším, že nemám jít ve svém věku pod 70 kg, že se prostě musím s těmi kily smířit, jinak že bude zle. A to přesto, že mi klesla hladina cholesterolu, z pěkného zvýšení naprosto k normně _ prý mám spíš brát statiny a zůstat oplácaná… To slyším ndokonce i od lékaře…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>