Hubnutí po šedesátce

Rozhodli jste se zbavit se přebytečných kilogramů a zajistit si do budoucích let lepší kondici, ale jste již v pokročilém věku a tak nevíte jak na to?

Ze všeho nejdříve je třeba si uvědomit, proč vlastně chcete zhubnout.  Pokud je důvodem celkové zlepšení zdravotního stavu, tak má hubnutí smysl. I kdybyste se rozhodli zredukovat svou váhu jen o 2-5 kilogramů, má to velký význam.

hubnuti po sedesatce

Většinou ale chtěli lidé v tomto věku ovlivnit svůj  kardiovaskulární systém, jehož onemocnění a rizika rostou s rostoucí hmotností. Rizikovými faktory srdečně cévních onemocnění jsou například kouření, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita a malá fyzická zdatnost.

U lidí po šedesátce pak nejlépe zlepšuje kardiovaskulární mortalitu zvýšení fyzické zdatnosti. A zvýšení fyzické zdatnosti lze dosáhnout jedině pravidelnou pohybovou aktivitou, pak ovlivní vysoký krevní tlak, tak cukrovku ale i hladinu cholesterolu v krvi.

Hubnutí v pokročilém věku neberte na lehkou váhu

Abyste hubnuli správně, zdravě a efektivně, je třeba držet se určitých pravidel. Protože už vám není dvacet, nelze hubnutí brát na lehkou váhu a pouštět se do často drastických diet.

V ideálním případě byste měli své hubnoucí úmysly a návrh diety zkonzultovat se svým lékařem. Ten vám doporučí, co je pro vás vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu vhodné a jak se správně u hubnutí hýbat.

Ano, i ve vašem věku, je třeba hubnutí podpořit fyzickou aktivitou. Pokud to vaše klouby dovolí, je nejvhodnějším a nepřirozenějším pohybem chůze. Pokud trpíte bolestmi kloubů, nebo počasí procházkám příliš nepře, je velmi vhodná i jízda na rotopedu.

Základním pravidlem bývá mít pestrou a vyváženou stravu a jíst pravidelně asi 5krát denně menší porce.

Nebojte, že by se doktoři vašim úmyslům vysmáli. Naopak, každý lékař ocení, když o sebe chcete pečovat i v pokročilém věku.

Díky redukci své váhy se zbavíte nejen nechtěných kil, ale nabudete novou energii, která bude do dalších let potřeba.

Sandra Špačková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>