Co nejíst před cvičením

Pokud se rozhodneme, že začneme cvičit, měli bychom si také uvědomit, že k tomu, aby naše cvičení bylo co nejúčinnější, ve velké míře přispívá také naše strava. Ať již se jedná o pravidelnou stravu nebo o dostatečný přísun proteinů, strava a její forma jsou nedílnou součástí procesu cvičení. Povíme si tedy, jak se (ne)stravovat před cvičením a jak předcházet zbytečným potížím.

Voda, základ cvičení

Může se to sice zdát jako banalita nestojící za zmínku, avšak měli bychom v první řadě vždy pamatovat na dostatečný přísun tekutin. Voda napomáhá našemu tělu v ochlazování a zabraňuje tak případnému přehřátí organismu. Je tedy jasné, že bychom měli před a během cvičení pít větší množství vody. Bavíme se však o čisté vodě, popřípadě lehkém iontovém nápoji. Měli bychom zásadně předcházet situacím, kdy po náročném dnu, kdy jsme pili pouze kávu, jdeme rovnou cvičit. V tomto případě dochází k naprostému odvodnění organismu, což může při cvičení vést ke zvýšené únavě, popřípadě také k nevolnostem.

Avšak i při pití vody bychom se měli řídit jistými pravidly. Není vhodné pít velké množství vody najednou, neboť se můžeme vody přepít, kdy voda zůstává v žaludku a při zvýšené aktivitě a stazích stěn žaludku se voda vrací zpět. Kromě kávy bychom se měli také vyvarovat alkoholickým nápojům. Pokud plánujeme delší cvičení, je vhodné spolu s vodou přijímat i určité množství cukrů, abychom si vytvořili dostatečnou zásobu glukózy v krvi. Předejdeme tak situacím, kdy se nám v důsledku dlouhodobého výdeje energie bude dělat nevolno.

Stravujeme se správně

Nyní se dostáváme k hlavnímu jídlu. Měli bychom vždy přednostně myslet na to, že těžce stravitelná jídla zatěžují organismus po delší dobu. V důsledku trávení dochází k vyšším výdajům energie vydané na trávicí proces, čímž sami sebe obíráme o energii, která se může vynaložit do svalů. Hlavní jídlo bychom měli vždy plánovat přibližně 3 hodiny před tréninkem, v závislosti na druhu jídla, abychom byli schopni jídlo dostatečně strávit.

Přibližně hodinu před tréninkem bychom si měli dát nějaký kus ovoce nebo zeleniny. Důležité je však udržet si vyrovnanou hodnotu cukru v krvi, odpovídající předpokládaným energetickým výdajům dle druhu cvičení. Dobrou možností proto je například jogurt s ovocem. Množství ovoce bychom však měli hlídat, neboť obsahuje velké množství cukrů. Nejvíce cukrů v tomto případě obsahují banány, kterých bychom měli konzumovat co nejméně.  Pozor bychom si však měli dávat také na zeleninu, neboť obsahuje velké množství vlákniny, která nemusí některým lidem při cvičením dělat dobře. Můžeme si ale také dát například polotučný tvaroh nebo müsli tyčinku.

Naopak po cvičení si můžeme dovolit vyšší přísun cukrů a bílkovin, které nyní mohou podpořit vstřebávání proteinů a dostatečnou výživu svalů pro růst. Zejména bílkoviny by měly být velmi důležitou součástí naší stravy, neboť právě bílkoviny nesou jednu z nejdůležitějších rolí při růstu svalové hmoty.

Autor: Michal Hromek

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>