Citrusy – vyzrajte s nimi na špeky

Určitě moc dobře víte, že citrusy obsahují spoustu vitamínů. Zvlášť v tomto období jsou nepostradatelné. Nejen proti bacilům s nimi můžete začít bojovat, ale i proti faldíkům, které vám brání vlézt do plesových šatů.

Lehčí za pár dnů

Ano, teď je potřebujete nejvíce – pomeranče, citrony, grepy. Zlikvidují bakterie, které vás ohrožují. Ale je tady i plesová sezóna a do těch šatů se přece musíte vlézt. Za pět dnů se dá stihnout hodně. Ptáte se kolik? Budete-li poctivá, můžete mít až o tři kila méně, a ty už jsou dobré k tomu, abyste se ve slavnostní róbě necítila tak napresovaně.

Céčko dělá divy

Citrusy jsou bohaté na biolátky, které jsou plné energie. Obsahují velké množství ovocných kyselin, enzymů a vitamíny (hlavně céčko) a dohromady aktivují výměnu a funkci žláz. Už zmíněný vitamín C dokáže dělat s vaším tělem zázraky. Dá do pohybu tukožravé hormony, které zabrání vzniku nových tukových rezerv. Vaše váha pak klesá, a to je přece skvělé!

K čertu s cholesterolem!

Nemusíte se bát, že by se ve vás zbytečně zadržovala voda, draslík ji dokonale odplaví společně s vlákninou. Možná si to ani neuvědomíte, ale »všemocné« citrusy dokáží snížit i hladinu cholesterolu a postarají se o zničení usazenin v krvi. Obsažené antioxidanty (vitamíny, betakaroten, selen a zinek) zpomalí stárnutí. Pro vaši představu máme i malou ukázku toho, jak můžete citrusy zařadit do jídelníčku.

Snídaně:

Vypijte sklenici vody smíchanou s citrónovou šťávou, namažte si plátek celozrnného chleba s nízkotučným taveným sýrem.

Svačinka:

Vpravte do sebe bílý jogurt a pomeranč.

Oběd:

Připravte si omeletu s grepy. Dvě vejce rozšlehejte s lžící minerálky, grapefruity nakrájejte na plátky, osmažte a přidejte vejce. Připravit si můžete ale i řízek. Kuřecí prsíčka jednoduše osolte, opepřete a osmažte. K nim si dejte salát – 2 citrony nakrájejte na plátky, položte na talíř, do kterého jste vložila hlávkový salát, přidejte černé olivy a pokapejte olivovým olejem.

Druhá svačinka:

Dejte si pomerančový jogurt.

Večeře:

Připravte si ovocný salát podle receptu z citrusů (mandarinek, grepů, pomerančů), přidejte mražené maliny nebo borůvky, dochuťte medem a přidejte sekané mandle. Druhou variantou může být ovocná rýže – ve 150 ml mléka uvařte 50 g rýže s balíčkem vanilkového cukru. Do misky ji pak servírujte s oloupaným a nakrájeným pomerančem.

Pokud se do citrusové diety vrhnete, přejeme, aby byla maximálně úspěšná a vy jste nemusela shánět něco nového na sebe.

 

Martina Mlsná

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>