Jaké jsou účinky saunování?

Saunování je jednou z procedur, která má blahodárné účinky na lidský organismus. Má pozitivní vliv na fyzickou i duševní stránku člověka. Saunování má vliv na celou řadu lidských orgánů, jako na kůži, kardiovaskulární systém, ale hlavně na systém dýchací. Nejvíce oblíbené jsou klasické finské sauny a infrasauny. Pokud se potřebujete uvolnit nebo vás něco trápí, pokračujte ve čtení, kde se dozvíte účinky saunování.

Účinky saunování

Podle odborných studií jsou návštěvy sauny zdraví prospěšné. Mají pozitivní vliv na zbavení stresu, astma, lupenku, bolavé klouby a vyplavuje se při ní endorfin – hormon štěstí. Při správném saunování člověk může shodit až 0,5 kg váhy. Při dlouhém pobytu se může jednat až o 5% z celkové váhy.

  • Odstranění infekcí dýchacích cest
  • Prevence a úprava krevního tlaku
  • Prokrvené kůže, sliznic a dýchacích cest
  • Péče o pokožku
  Finská sauna

  Finská klasická sauna je charakteristická svými vysokými teplotami vzduchu. Teplota se pohybuje většinou kolem 90 – 110 °C. Základem je poměrně nízká vlhkost vzduchu, ideální je 2 – 5 %. Poléváním horkých kamenů vodou, která může být obohacena o vonné oleje, se vlhkost vzduchu zvyšuje. S poléváním by se to nemělo přehánět, vzduch by měl zůstat suchý.

  U finské sauny je doporučovaná délka pobytu 8 – 15 minut, pak musí následovat ochlazení. Tento proces se může opakovat  2 – 3 krát za sebou. Čas strávený v sauně je zcela individuální a záleží hlavně na pocitech člověka.

  Účinky
  Saunování je účinné v případě, že je pravidelné. Sauna by se měla navštěvovat minimálně 1- 2 krát týdně. Ve finské sauně dochází k posílení imunitního systému. Návštěva  finské sauny se tak doporučuje, jako prevence proti chřipkovému onemocnění.

  • Léčba pohybového ústrojí
  • Léčba krevního tlaku
  • Léčba artrózy, kloubních onemocnění
  • Léčba při depresích

  Finská sauna není, kvůli vysokým teplotám, vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, epilepsií a otevřenými či zánětlivými onemocněními. Nedoporučuje se ženám v prvním trimestru těhotenství.

  Infarasauna

  Infrasauna funguje na principu infračerveného záření, které je vysíláno speciálními keramickými zářiči. Na rozdíl od finské sauny, je v infrasauně dosahováno pouze 20 – 55°C. Je tak vhodná pro lidi, kterým nevyhovuje nebo není určená finská sauna. Záření prostupuje do hloubky až 4 cm, proto dochází k pocení i za tak nízkých teplot. Díky nízké teplotě je možné pobyt prodloužit až na 40 minut.

  Účinky

  Saunování v infrasauně prohřívá tělo do hloubky, uvolňuje svaly a pomáhá od bolesti zad. Infrasauny jsou tak velmi často využívané vrcholovými sportovci. Výborná je při výronu kotníku nebo bolesti kloubů. Pravidelné návštěvy pomáhají s léčbou drobných kožních onemocnění, jako jsou jizvy, akné nebo popáleniny. Uvolňuje dýchací cesty, zbavuje nespavosti a únavy.

  Infrasauny se staly velkým hitem a tak se dají sehnat v různých velikostech a hlavně v domácím provedení. Výhodou domácí infrasauny je možnost pravidelných návštěv v jakoukoli hodinu.  Prodává se infrasauna pro 2 osoby, ale také větší pro 3, 4 i 5 osob.

  Pozitivní účinky na zdraví
  • Detoxikace – během pocení dochází k odplavování škodlivých látek v těle
  • Posílení imunity – zvýšení tělesné teploty dochází k likvidaci bakterií a virů, posiluje se tak imunitní systém
  • Krevní oběh – při hloubkovém prohřátí organismu dochází ke zvýšení aktivity srdce, vede to tak k posílení kardiovaskulárního sytému
  • Léčba kloubů – hloubkové prohřívání má pozitivní vliv na léčbu artrózy, nervových bolestí, svalových křečí nebo ztuhlosti kloubů
  • Relaxace – odpočinek je jedním z nejdůležitějších účinků saunování, psychická pohoda a zbavení se stresu
  Pozitivní účinky na fyzickou krásu

  Infrasauna nemá vliv pouze na zdraví člověka, ale má také velký vliv na fyzický stav těla. Pravidelnými návštěvami dochází k čištění pleti, dochází k odstranění odumřelých buněk, otevírání  a čištění pórů. Pleť je více elastická, pružná a zpomaluje se její stárnutí. Infrasauna je také úspěšná v boji s celulitidou. Během hloubkového pocení dochází k odstraňování tukové a vodní usazeniny pod kůží. V neposlední řadě má infrasauna pozitivní vliv na redukci váhy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>